Карта сайта <BR><B>CS ERROR, User Error:</B> String <CODE>/contacts/title</CODE> not found in template <B>top</B> cur. object <B>/insayt/kotoopividannya/article:psihokomfort</B> in <B>cs.lib.php</B> on line <B>205</B>
Свой Мир
   Главная       О нас       Консультации       Статьи       Мини-журнал       Инсайты жизни        Литературная психология       Обратная связь   
Главная
О нас
Консультации
Статьи
Мини-журнал
Инсайты жизни
Заметки
Рассказы-new
Кототерапія
Литературная психология
Обратная связь

Психологічний комфорт


На шляху до розуміння поняття психологічного комфорту знов стоїть схожість між спеціальними термінами та словами, які ми вживаємо в повсякденній мові. Із словом «комфорт» у людей зазвичай пов’язане переживання задоволення та/або спокою. 

Мимоволі таке відношення часто може переноситись на словосполучення «психологічний комфорт». Й тоді ніяк не пояснити та не зрозуміти, чому людина знов і знов повертається туди, де об’єктивно погано. Ще й злиться на тих, хто намагається її «витягти». Найбанальніший приклад – побита дружина алкоголіка, яка забирає свою заяву. Або, коли хтось наважився її захистити, кидається жаліти свого кривдника, що отримав чесно заслужену частку насильства. Винним  в цієї ситуації (та мішенню для своєї агресії) жертва зробить саме захисника. Того, хто вмовляв написати заяву або відштовхнув нападника. 

«Під роздачу» може потрапити й людина, що порадить знайомому, який жаліється, зробити конкретні кроки для змінення свого життя. Кроки, що об’єктивно доступні для виконання саме цим знайомим. 
 
«Отримати» може й психотерапевт, який наївно вирішить, що клієнт прийшов саме за консультацією. На всі пропоновані варіанти дій терапевт отримає «пропозицію» зіграти в гру «Так, але…». Ще й звинувачення в тому, що нічого не розуміє в клієнтовому житті.  
 
Після неодноразового потрапляння в такі ситуації у «захисників» може виникнути спокуса звинуватити цих людей. Та вирішити, мовляв, а ну їх. Певно їм подобається так жити. 
 
Кототерапевти рішуче заперечують: «Ні! Не подобається!» 
 
Відчуття психологічного комфорту не має нічого спільного із тим, що ми відчуваємо, зручно вмостившися в улюбленому кріслі. Тут ключове слово не «комфорт», а «психологічний». Поняття скоріше описує існування в знайомому середовищі серед знайомих подій, які вимагають знайомих (тих, що вивчені до автоматизму) реакцій. 
 
Людина може щиро вважати, що хоче іншого життя. Але ж воно потребує іншого способу його проживати. Яким людина ще не володіє. Але володіє навичками жити у ворожому оточенні. Ті, хто намагатимуться «з наскоку» виштовхнути таку людину в інше (краще) життя, сприйматимуться частиною того ворожого оточення. Ніякі роз’яснення тут не будуть діяти. Тому що роз’яснення – це інтелектуальний рівень. А в нашому словосполученні ключове слово «психологічний». Тобто все повинно бути спочатку пережито, відчуте, а потім вже – зрозуміло. 
Відчути це на експірієнціяльному рівні дуже добре допомагають кототерапевти. 
 
Навіть люди, далекі від догляду від тваринами, знають, що ковтуни це погано та шкідливо для здоров’я. А довгошерстих тваринок потрібно регулярно вичісувати. Отже, маємо: довгошерсту кішку с нелегким життєвим досвідом. Людину, яка бажає своєї киці тільки добра. Ковтуни, гребінець та ножиці. 
 
Перші ж спроби прочесати всю кошлату спинку (тим паче – вирізати ковтун) викликають загрозливе гарчання та помахи хвостом. Ніякі вмовляння не діють. Ані розповіді про те, якою красивою кішка буде після процедури. Ані залякування загрозою для здоров’я. Ані приклад котика, що живе на цій же території й із задоволенням сприймає вичісування. Ковтуни ж спокійно дає зрізати будь-коли та будь-де.
 
Коли людина повз спротив намагається спричинити кішці добро й користь, то отримує удар лапою з гострими пазурами по руці. На додачу в руку вчіплюються хижі щелепи. Так-так, в ту саму руку, яка бажає тільки добра. Яка годує, чухає за вушком, прибирає в лотку та забезпечує безпеку. 
 
Кішка відчайдушно захищає своє право залишатися із тьмяною шерстю з ковтунами. З загрозою запалення шкіри та можливістю тягання на собі сміття та пилу.
 
Людина має два варіанти дій. Перший: під гаслом: «Я ж знаю, як правильно!» натягнути товсті рукавиці, запросити помічника та позрізати всі ковтуни. Швидко й результативно. Та які наслідки матиме для кішки такий стрес? Чи варта того користь? Та як далі будуть розвиватися відносини  кішки та людини? Варіант другий: крок за кроком показувати, що це безпечно. Потихеньку зрізати те, що кішка дозволяє.
 
Перший варіант кототерапевти навіть не розглядали. Результат другого: вже можна зрізати декілька ковтунів перед тим, як буде проявлено невдоволення. Кішка деякий (короткий) час терпить вичісування фурмінатором. Іноді сама приходить, щоб її почухали між вушками та погладили. Скільки часу це зайняло? Зовсім небагато. Біля трьох років.
 
Терапія може бути довшою. Та життя цього варте.
 

<< Все статьи

Почти психологические рассказы и Вредные советы психолога

Досі люди не дійшли єдиної думки  про психотерапію...Все знали коти

Утруднення з адаптацією до нового колективу або природних змін у самому собі в підлітків змушують непокоїтися їхніх батьків. Неготовність оточуючих адаптуватися до змін клієнта психотерапевта може стати суттєвою перешкодою для подальшого просування вперед.

Текст балансировал на грани нецензурности.

Как мне уговорить (заставить) кого-то обратиться к психологу/психотерапевту?

Владлена Дмитриева

22-й век – это было так далеко! Для фантастических изменений человечества оставалось так много времени.